Ogórki po kaszubsku to nic innego jak popularne ogórki konserwowe, ale jeszcze z jednym składnikiem. W słoiku z ogórkami po kaszubsku znajdują się cebula, czosnek, baldachy kopru, przyprawy oraz dodatkowo czerwona papryka, dzięki której ogórki nabierają lekko paprykowego smaku. Natomiast zalewa jest taka sama, czyli woda, ocet, sól i cukier. Ponadto ja dodałam jeszcze kminek, który można pominąć, jeżeli ktoś go nie lubi. Przepis na ogórki po kaszubsku jest prosty i przy odrobinie dobrych chęci każdy może sobie przygotować takie przetwory na zimę. Takie korniszony będą świetnym dodatkiem do dań obiadowych, szczególnie mięsnych, a także do kanapek.
Składniki na Ogórki po kaszubsku:
- 2 kg gruntowych ogórków konserwowych
- 1 biała cebula
- 1 duża czerwona papryka lub 2 mniejsze
- 6 niedużych ząbków czosnku
- 6 gałązek kopru z baldachem
- po 1/2 łyżeczki gorczycy do każdego słoika
- po 3 ziarna ziela angielskiego do każdego słoika
- po 1/4 łyżeczki kminku do każdego słoika
Zalewa:
- 5 szklanek wody
- 1 szklanka octu 10%
- 6 łyżek cukru
- 1 łyżka soli
- 6 słoików o pojemności 600 ml
Przygotowanie Ogórków po kaszubsku:
- Do garnka wlać wodę, ocet, dodać sól. Garnek wstawić na gaz, zagotować. Następnie wsypać cukier. Wymieszać do rozpuszczenia cukru. Garnek zdjąć z ognia. Pozostawić zalewę do przestudzenia.
- Paprykę umyć, osuszyć, przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne i pokroić w grubsze paski.
- Cebulę obrać, pokroić na 6 krążków. Czosnek obrać. Jeśli są duże ząbki to podzielić na mniejsze.
- Ogórki dokładnie umyć.
- Słoiki dokładnie umyć i osuszyć, a następnie włożyć do nich po gałązce kopru, plaster cebuli i ząbek czosnku. Następnie układać ciasno ogórki razem z kawałkami papryki.
- Do każdego słoika wsypać po 1/2 łyżeczki gorczycy, 3 ziarna ziela angielskiego, 1/4 łyżeczki kminku i wlać przestudzoną zalewę.
- Słoiki zakręcić i wstawić do większego garnka wyłożonego bawełnianą ścierką. Wlać wodę tak, aby sięgała do wysokości 3/4 słoików. Garnek przykryć, wstawić na gaz, zagotować. Zmniejszyć płomień i gotować na wolnym ogniu przez około 5 minut. Jeszcze ciepłe słoiki wyjąć z garnka i ułożyć na ścierce do góry dnem. Pozostawić do ostygnięcia.
- Polecam wypróbować przepis na ogórki krokodylki.
Pingback:Ogórki po zbójnicku - Danka Pichci