Menu Zamknij

Ogórki krokodylki

Ogórki krokodylki pierwszy raz jadłam u szwagierki. A z racji tego, że lubię zbierać różne przepisy i tym razem poprosiłam ją o przepis. Czytając składniki, nietrudno się domyśleć, że ogórki krokodylki są dosyć ostre. Jednak poziom ostrości można kontrolować w zależności od tego, ile dodamy przyprawy chili. Ja dodałam łyżkę i nam taka ilość odpowiadała. Do przygotowania krokodylków najlepiej wybrać ogórki niezbyt duże, aby łatwo było je później ułożyć w słoiku. Ogórki krokodylki świetnie nadają się jako przekąska do wódeczki lub dodatek do kanapek. Ogórki krokodylki można również spotkać pod nazwą ogórki po meksykańsku.

Ogórki krokodylki

Składniki na Ogórki krokodylki:

  • 3 kg świeżych ogórków średniej wielkości
  • 3 łyżki soli
  • 1 główka czosnku
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego
  • 1 płaska łyżka chili w proszku (lub mniej)

Zalewa:

  • 2 i 1/2 szklanki cukru kryształu
  • 2 szklanki octu
  • 1/2 szklanki wody
Ogórki krokodylki

Przygotowanie Ogórków krokodylków:

  1. Ogórki umyć (nie obierać), pokroić w ćwiartki, a mniejsze w połówki. Przełożyć do dużej miski. Wsypać sól, wymieszać, przykryć bawełnianą ściereczką i odstawić na 5 godzin. W międzyczasie kilka razy ogórki pomieszać.
  2. Po tym czasie ogórki przecedzić na sicie lub durszlaku i ponownie włożyć do miski.
  3. Do ogórków wlać olej, wsypać chili. Czosnek obrać, drobno posiekać i dodać do ogórków. Całość delikatnie wymieszać.
  4. Składniki zalewy (tj. cukier, ocet i wodę) przełożyć do garnka, wstawić na gaz i doprowadzić do wrzenia. Podczas gotowania zalewę mieszać, aby cukier się nie przypalił. Gotować do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Odstawić do lekkiego przestudzenia. Letnią zalewę przelać do ogórków. Ponownie wymieszać. Przykryć bawełnianą ściereczką i odstawić na 12 godzin.
  5. Po tym czasie ogórki przełożyć do słoików i zalać pozostałą zalewą. Słoiki zakręcić. Na dnie dużego garnka ułożyć ściereczkę, na niej poukładać słoiki z ogórkami. Wlać wody do 3/4 wysokości słoika. Garnek przykryć i wstawić na gaz i od momentu zagotowania wody pasteryzować przez około 5 minut.
  6. Słoiki wyjąć z garnka. Przewrócić do góry dnem i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
Ogórki krokodylki
Opublikowany wPrzetwory

2 Komentarze

  1. Pingback:Ogórki po kaszubsku - Danka Pichci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *