Fasolka szparagowa to kolejne po szparagach warzywo, które bardzo często podajemy z podsmażoną na maśle bułką tartą. Fasolka szparagowa z bułką tartą to najpopularniejszy i najbardziej znany sposób na przygotowanie tych strąków. Jest to danie, które pamiętam z dzieciństwa i chyba nigdy mi się nie znudzi. W ten sposób można przygotować każdy rodzaj fasolki: żółtą, zieloną lub płaską tyczkową. Najlepiej, żeby była ona młoda i nie miała łyka oraz wykształconych nasion. Zależeć od tego będzie czas gotowania fasoli- młodą gotuje się szybciej, dlatego podczas gotowania najlepiej widelcem sprawdzić stopień miękkości fasoli. Powinna ona być lekko twarda, a nie rozgotowana. Jeżeli będziemy korzystać z zielonych strąków to one też gotują się nieco dłużej niż żółte. Fasolkę po ugotowaniu i odcedzeniu można też przełożyć na patelnię z masłem i bułką tartą, następnie wymieszać i podsmażyć około 2 minut. Fasolka szparagowa z bułką tartą to doskonały dodatek do obiadu, ale może też stanowić samodzielne danie. Fasolka szparagowa z bułką tartą świetnie też smakuje z sadzonym jajkiem – ja często tak ją podaję. Strąki fasoli, podobnie jak szparagi, można mrozić, jednak świeża w sezonie smakuje najlepiej. Dlatego kiedy tylko na krzaczkach pojawią się pierwsze strąki, bardzo często gości na moim stole fasolka szparagowa z bułką tartą.
Składniki na Fasolkę szparagową z bułką tartą:
- 1/2 kg fasolki szparagowej
- 4 łyżki masła
- 2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki cukru
Przygotowanie Fasolki szparagowej z bułką tartą:
- Fasolkę szparagową wypłukać, odkroić końcówki, przełożyć do garnka. Zalać zimną wodą. Dodać łyżeczkę soli, 1/2 łyżeczki cukru. Garnek przykryć, wstawić na gaz, zagotować. Następnie zmniejszyć płomień i na wolnym ogniu gotować około 15-20 minut (do miękkości fasolki). Po tym czasie garnek zdjąć z ognia. Fasolkę odcedzić i przełożyć na półmisek.
- Na patelni roztopić masło. Dodać bułkę tartą. Podsmażyć do lekkiego zrumienienia bułki tartej. Podsmażoną bułką tartą na maśle polać fasolkę szparagową. Podawać na ciepło jako dodatek do obiadu.
- Polecam wypróbować przepis na fasolkę szparagową po azjatycku.
Pingback:Klopsiki z fasolką szparagową - Danka Pichci