Menu Zamknij

Placki dyniowe z serem feta

Dynię możemy śmiało nazwać królową jesieni, ponieważ pod koniec października widać ją wszędzie: na wystawach i półkach sklepowych, na straganach. Wielu z nas robi z niej jesienne dekoracje w przydomowych ogródkach lub na tarasach. Dynia ma też szerokie zastosowanie w kuchni. Z jej dodatkiem pieczemy pyszne ciasta i gotujemy zupy. Natomiast ja pamiętam z dzieciństwa smak i zapach aromatycznego kompotu, który gotowała moja babcia z tego warzywa. Miąższ z dyni nadaje się też do zrobienia placuszków. Robi się je podobnie, jak placki ziemniaczane, tylko zamiast ziemniaków dajemy miąższ z dyni. Konsystencja ciasta przed smażeniem powinna być taka sama. Na moim blogu jest już przepis na placki dyniowe na słodko, a tym razem postanowiłam przygotować placki dyniowe z serem feta. Ciasto doprawiłam szczyptą chili i moje placki dyniowe z serem feta były lekko pikantne. My placki dyniowe z serem feta zjedliśmy z kleksem kwaśnej śmietany, ale możemy ją zastąpić jogurtem naturalnym lub ulubionym sosem.

Placki dyniowe z serem feta

Składniki na Placki dyniowe z serem feta:

  • 350 g dyni
  • 1 duże jajko lub 2 mniejsze
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 70 g sera feta
  • szczypta chili (opcjonalnie)
  • pieprz, szczypta soli
  • olej rzepakowy do smażenia placków
Placki dyniowe z serem feta

Przygotowanie Placków dyniowych z serem feta:

  1. Dynię obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Przełożyć do miski. Dodać żółtko, a białko pozostawić w osobnej misce. Wsypać mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną. Dodać rozdrobniony ser feta, doprawić pieprzem, szczyptą chili i soli. Wymieszać. Białko ubić na sztywną pianę, dodać do masy dyniowej i delikatnie wymieszać do połączenia składników. Gdyby ciasto było zbyt rzadkie to można dodać jeszcze łyżkę mąki ziemniaczanej.
  2. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju. Nakładać łyżką nieduże porcje masy. Delikatnie je rozpłaszczyć na kształt placka. Smażyć na średnim ogniu z obu stron do zrumienienia placków (około 1 minuty z każdej strony). Usmażone placki przełożyć na ręcznik papierowy w celu odsączenia z nadmiaru tłuszczu.
  3. Placki dyniowe z serem feta podawać z kleksem kwaśnej śmietany 18%.
Placki dyniowe z serem feta
Opublikowany wObiad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *