Menu Zamknij

Kluski ziemniaczane

Szare kluski ziemniaczane kojarzą się nam przeważnie z dzieciństwem. Podobnie jest u mnie w domu, ponieważ moja teściowa właśnie robiła takie kluski dość często. Przekazała mi swój przepis i w moim domu są także bardzo popularne. Jako dodatek do tej potrawy użyłam groszku z marchewką, ale smakują równie dobrze z duszoną kapustą kiszoną.

Składniki:
  • 1kg ziemniaków surowych (nie młodych)
  • 1 duże jajko
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 10-15dag wędzonej słoniny lub boczku
  • 1 cebula
 

Przygotowanie:
1. Ziemniaki umyć, obrać, potrzeć na tarce o drobnych oczkach. Przełożyć na lnianą ściereczkę i dokładnie odcisnąć. Powstały płyn pozostawić w miseczce na kilka minut, na dnie osadzi się skrobia.
2. Ziemniaki umieścić w misce, dodać sól, jajko. Odlać wodę wyciśniętą z ziemniaków, a pozostałą na dnie naczynia skrobię przełożyć do miski z ziemniakami. Dodać mąkę, całość razem wymieszać do uzyskania gęstego ciasta.
3. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Połowę masy ziemniaczanej przełożyć na talerz i dużą łyżką wrzucać kawałki ciasta do gotującej się wody (za każdym razem przed nabraniem ciasta zanurzyć łyżkę w gotującej się wodzie). Po około minucie przemieszać kluski w garnku. Gdy wypłyną na powierzchnie wody zmniejszyć ogień i gotować jeszcze około 5 minut.
4. Kluski wybrać łyżką cedzakową i podobnie postąpić z drugą częścią ciasta.
5. Słoninę pokroić w drobną kosteczkę, wrzucić na rozgrzaną patelnię, wytopić tłuszcz. Do niego dodać obraną i pokrojoną w kostkę cebulę. Podsmażyć do zrumienienia.
6. Ugotowane wcześniej kluski polać usmażoną cebulką ze słoniną.

Opublikowany wObiad

40 Komentarzy

    • Benek

      Szare kluski to szare. Surowy ziemniak. Mąka pszenna albo najlepiej żytnia. Bez kombinacji. Gotowane ziemniaki do tego to już przesada i moim zdaniem to raczej android.

    • Basia

      A u nas zawsze się dodawało do tego jeszcze ziemniaki gotowane, przecisniete przez praskę. Robiliśmy potem kulki z tej masy i od razu na wrzącą wodę. Jadło się na słodko z masłem i cukrem lub mlekiem, albo robiło się takie duże okrągłe kluchy z białym serem w środku. O jak dawno nie jadłam takich?

  1. Anonimowy

    Ja nie odcedzam ziemniaków po starciu.Dodaję mąkę pszenną i żytnią po połowie,trochę solę i wyrabiam łyżką drewnianą.Potem wykładam ciasto na mały talerzyk i po zanurzeniu łyżki w gorącej wodzie urywam po kawałku ciasto z talerzyka i wrzucam na wrzątek. Im mniejsze kluski tym lepsze.Robię je do rosołu i białego barszczyku.Wyśmienite są również z kapustą.Pozdrawiam i życzę smacznego.��

  2. M.

    Znam dwie wersje klusek z surowych ziemniaków. Jedne są bardziej pracochłonne, bo trzeba mocno (np.przez gazę) odcisnąć surową masę ziemniaczaną, dodać ugotowane ziemniaki, jajko itd. Z tego ciasta kula się dłońmi okrągłe kluski. Drugi jest szybki i tani to tzw. danie biedoty (tak mówił mój dziadek, który je robił lata temu) – tylko starte ziemniaki, mąka i sól (bez jajka). Trzeba sprawdzić, gotując jedną kluseczkę w garnuszku, czy się nie rozpadają. Jeśli tak – dodać mąki. Nabiera się łyżeczką ciasto i postępuje tak, jak ze zwykłymi kluskami kładzionymi, czyli tak jak w powyższym przepisie. 🙂

  3. M.

    Ja robię podobnie, z tym że daję tylko jedną mąkę i kluski kładę na wodę łyżeczką. Pani ma chyba gęściejsze ciasto, skoro można je rwać po kawałeczku. 🙂 Jakkolwiek by się je robiło, wszystkie są pyszne. 🙂

  4. Marzanna

    Te kluski robi się z samych surowych ziemniaków i nazywają się KLUSKI SZARE

    a kluski które robi się z ziemniaków gotowanych połączonych z ziemniakami surowymi to PYZY

    Jedne i drugie są pyszne.

  5. Grażyna

    Ja te kluski pamietam i lubie, robiła je babcia i nazywała przycierankami. Żelazne lub inaczej szare to robi sie mieszajac starte ziemniaki z ugotowanymi. Są łatwiej strawne.

  6. Pingback:Kopytka z sosem pieczarkowym - Danka Pichci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *