Menu Zamknij

Zielone szparagi smażone na maśle

Wiosna to okres, gdy pojawiają się w sklepach i na targowiskach szparagi. Występują one w dwóch odmianach: zielonej oraz białej. Te pierwsze mają to do siebie, że są łatwiejsze w przygotowaniu, ponieważ nie trzeba ich obierać. Szparagi możemy przyrządzać na różne sposoby, ale ja dzisiaj proponuję je usmażyć na maśle z dodatkiem czosnku i przypraw. Przygotowane w ten sposób są świetnym dodatkiem do obiadu i nie tylko! 🙂

Składniki:

  • 1 pęczek szparagów zielonych (500 g)
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki masła
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz do smaku


Przygotowanie:
1. Szparagi umyć, usunąć twarde końcówki. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić szparagi. Smażyć około 7-8 minut, obracając z każdej strony. Następnie na patelnię dodać masło i obrany, pokrojony w plasterki czosnek. Oprószyć szparagi solą i pieprzem. Smażyć jeszcze około 2-3 minut, aż masło się zrumieni.

Opublikowany wObiad

6 Komentarzy

  1. Eva

    Nie, to są dojrzałe zielone szparagi. Zielone szparagi są zwykle cienkie. Mają wyrazisty smak. Są uprawiane w dobrze nasłonecznionych miejscach. Rosną wysoko nad ziemią. Właśnie dlatego ich kolor jest tak żywy. Przed gotowaniem nie ma potrzeby ich obierania, ze względu na cienką łodygę. Zawierają więcej fosforu, wapnia i witamin z grupy B, niż inne rodzaje szparagów. Szybciej się gotują niż np. białe.

    Instagram/@fooddiarypl

    Białe szparagi są grube i mięsiste. Bardziej łykowate od zielonej odmiany. Jednak w odróżnieniu od niej są łagodne i delikatne w smaku. Są uprawiane w specjalnych kopcach, na piaszczystych terenach. Przez brak dostępu do światła nie powstaje chlorofil. Dzięki temu zawdzięczają swój kolor. Uważane są za najdroższą i najlepszą odmianę szparagów. Przed gotowaniem należy je obrać. Niestety tracą przez to część wartości odżywczych.

    Fioletowe szparagi są trudne w uprawie. Wyrastają jedynie kilka centymetrów ponad ziemią. Najpopularniejsze są w Anglii i we Włoszech. Małe zainteresowanie zakupem tej odmiany nie skłania rolników do ich upraw. Posiadają grubą łodygę. Mają intensywniejszy smak i aromat w porównaniu do pozostałych rodzajów szparagów. W porównaniu do innych rodzajów szparagów – zawierają więcej cukru i mniej błonnika. W celu przygotowania ich, należy je obrać od nasady główki ku dołowi.

  2. Pingback:Szparagi pod beszamelem - Danka Pichci

  3. Pingback:Białe szparagi smażone na maśle - Danka Pichci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *