Mając jabłka z własnego ogrodu, bardzo często w okresie letnio-jesiennym wykorzystuję je do pieczenia ciast. Oczywiście najlepsze z nich to są szarlotki, a przykładem na to może być szarlotka migdałowa. Nazywa się ona tak, ponieważ jedną z warstw tego ciasta jest migdałowo-budyniowa pianka. W tej piance znajdują się posiekane płatki migdałów, które nadają ciastu chrupkości i oryginalnego smaku. Aby podkreślić ten smak i zapach, można do pianki dodać też kilka kropel aromatu migdałowego. Robiąc tradycyjną szarlotkę na kruchym cieście, zazwyczaj białka jajek wyrzucamy, natomiast szarlotka migdałowa to ciasto, przy którego robieniu białka zostają wykorzystane do zrobienia pianki migdałowej. Ta dodatkowa czynność nie wpłynie znacząco na czas przygotowania ciasta. Szarlotka migdałowa to ciasto, do przygotowania którego można wykorzystać gotowy mus jabłkowy ze sklepu lub samemu uprażyć jabłka. W moim przypadku jest to ten drugi sposób, a mus jabłkowy zrobiłam dzień wcześniej. Szarlotka migdałowa to aromatyczne i bardzo delikatne kruche ciasto.
Składniki na blaszkę o wymiarach 22×22 cm.
Składniki na Szarlotkę migdałową:
- 340 g mąki pszennej krupczatki
- 3 łyżki cukru pudru
- 4 żółtka
- 1 kostka (200 g) schłodzonego masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Pianka migdałowa:
- 4 białka
- szczypta soli
- 1 budyń waniliowy bez cukru (38 g)
- 1/2 szklanki cukru
- 50 g płatków migdałowych
Masa jabłkowa:
- około 1 i 1/2 kg jabłek
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3-4 łyżki cukru (w zależności od kwasowości jabłek)
Przygotowanie Szarlotki migdałowej:
- Jabłka umyć, usunąć gniazda nasienne. Pokroić na mniejsze kawałki. Można zetrzeć na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Przełożyć do garnka. Dodać cukier. Garnek wstawić na gaz i smażyć jabłka do odparowania płynów. Na końcu dodać cynamon, wymieszać. Pozostawić do przestudzenia.
- Mąkę pszenną przesiać z proszkiem do pieczenia. Dodać pokrojone, zimne masło i cukier puder. Całość wymieszać nożem do powstania kruszonki. Następnie zrobić dołek, dodać żółtka. Początkowo wymieszać nożem, a kolejno wyrobić ręką gładkie ciasto. Ciasto podzielić na dwie części: 1/3 i 2/3. Każdą część zawinąć w folię spożywczą. Włożyć do lodówki na 30 minut.
- Większą część ciasta wyjąć z lodówki. Rozwałkować na papierze do pieczenia na wielkość blaszki. Ciasto razem z papierem przełożyć na blaszkę. Nakłuć widelcem. Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 st.C. i podpiec około 15 minut. Na podpieczone ciasto wyłożyć przestudzony mus jabłkowy. Wyrównać.
- Do białek dodać szczyptę soli. Ubić na sztywno. Pod koniec ubijania wsypywać porcjami cukier. Na końcu wsypać proszek budyniowy. Wymieszać mikserem na niskich obrotach do rozpuszczenia proszku. Płatki migdałowe posiekać nożem na mniejsze kawałki. Wsypać do ubitych białek. Delikatnie wymieszać szpatułką. Pianę przełożyć blaszkę z musem jabłkowym, wyrównać. Wyjąć drugą część ciasta z lodówki. Zetrzeć na tarce jarzynowej o grubych oczkach na wierzch ciasta.
- Blaszkę z ciastem wstawić ponownie do piekarnika nagrzanego do 190 st.C. i piec około 35-40 minut.
- Polecam wypróbować przepis na szarlotkę krucho-drożdżową.
Pingback:Szarlotka z bezą i kruszonką - Danka Pichci