Menu Zamknij

Śledzie czosnkowe z majerankiem

Śledzie albo się lubi albo nie. A ponieważ my należymy do tej pierwszej grupy, dlatego śledzi nie może zabraknąć u mnie na wigilijnym stole. Z tej okazji przygotowuję je na kilka różnych sposobów. Dzisiaj chcę się podzielić przepisem na śledzie czosnkowe z majerankiem. Przepis na nie jest bardzo prosty, a śledzie czosnkowe z majerankiem robi się szybko. Plusem tego dania jest również to, że tak przygotowane śledzie możemy (a raczej powinniśmy) przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce kilka dni. Dlatego należy zrobić je odpowiednio szybciej przed planowanym podaniem. W przepisie na śledzie czosnkowe z majerankiem są również ogórki kiszone, ale jeżeli ktoś takowych nie ma to można je pominąć. Ja miałam ogórki kiszone z własnej spiżarni, dlatego postanowiłam dodać je do śledzi, co w końcowym efekcie świetnie się komponuje z całością. Śledzie czosnkowe z majerankiem robiłam po raz pierwszy, ale na pewno powrócę do tego przepisu przy najbliższej nadarzającej się okazji.

Śledzie czosnkowe z majerankiem

Składniki na Śledzie czosnkowe z majerankiem:

  • około 400 g solonych filetów śledziowych a’la matjas
  • 1 duża biała cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 nieduże ogórki kiszone
  • około 2 łyżek majeranku
  • olej rzepakowy
Śledzie czosnkowe z majerankiem

Przygotowanie Śledzi czosnkowych z majerankiem:

  1. Śledzie przełożyć do miski, zalać zimną wodą, odstawić na 3-4 godziny, w międzyczasie zmienić 2 razy wodę.
  2. Cebulę obrać, przekroić na pół, pokroić w półplasterki. Czosnek obrać, drobno posiekać. Ogórki wyjąć z zalewy, pokroić w cienkie półplasterki.
  3. Śledzie wyjąć z wody, osuszyć przy pomocy ręczników papierowych. Pokroić ukośnie w nieduże kawałki.
  4. Na spód słoika włożyć porcję cebuli. Następnie warstwę pokrojonych śledzi, kolejno warstwę pokrojonych w półplasterki ogórków kiszonych, na to trochę czosnku, ponownie warstwę cebuli, całość posypać sporą ilością majeranku. W ten sam sposób ułożyć kolejne dwie warstwy: śledzie, ogórki, czosnek, cebula, majeranek (na wierzchu powinna zostać cebula z majerankiem). Do słoika wlać taką ilość oleju rzepakowego, aby całość była przykryta. Słoik zakręcić, wstawić do lodówki na 3-4 dni, aby smaki się przegryzły.
  5. Polecam wypróbować przepis na śledzie po królewsku.
Opublikowany wNa imprezę, Przekąski, Sałatki, Śniadanie i kolacja

2 Komentarze

  1. Pingback:Śledzie po tatarsku - Danka Pichci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *