Menu Zamknij

Placki ziemniaczane z młodą kapustą

Z pierwszych warzyw, które pojawiają się na wiosnę najczęściej sięgam po młodą kapustę. Zazwyczaj przygotowuję z niej surówki jako dodatek do obiadu. A z racji tego, że moje domownicy uwielbiają placki ziemniaczane to tym razem postanowiłam je zrobić właśnie z dodatkiem tego warzywa. Do ich przygotowania wykorzystałam 1/2 główki kapusty, a z drugiej części zrobiłam surówkę. Placki ziemniaczane z młodą kapustą są miękkie i smaczne, a podawać je można z kleksem kwaśnej śmietany lub sosem czosnkowym. Podsmażony boczek wędzony dodany do masy, z której zrobione są placki ziemniaczane z młodą kapustą sprawia, że smakują one jeszcze lepiej. Obowiązkowym dodatkiem do młodej kapusty jest koperek, który również znalazł się wśród składników, z których zrobiłam placki ziemniaczane z młodą kapustą.

Placki ziemniaczane z młodą kapustą

Składniki na Placki ziemniaczane z młodą kapustą:

  • 2 duże ziemniaki (około 600 g)
  • 1/2 główki niedużej młodej kapusty
  • 100 g boczku wędzonego
  • 1 średniej wielkości biała cebula
  • 1 jajko
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 1 pęczek koperku
  • sól, pieprz do smaku
  • olej rzepakowy do smażenia
Placki ziemniaczane z młodą kapustą

Przygotowanie Placków ziemniaczanych z młodą kapustą:

  1. Boczek pokroić w kostkę. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Boczek przełożyć na patelnię, wstawić na gaz i smażyć do wytopienia tłuszczu i zrumienia boczku. Następnie na patelnię dodać pokrojoną cebulę. Podsmażyć do lekkiego zrumienia cebuli. Patelnię zdjąć z ognia, odstawić do przestudzenia.
  2. Ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć do miski na tarce jarzynowej o średnich oczkach.
  3. Z młodej kapusty usunąć wierzchnie liście. Drobno poszatkować pozostawiając głąb. Poszatkowaną kapustę przełożyć do miski z ziemniakami.
  4. Koperek umyć, drobno posiekać, przełożyć do miski.
  5. Do miski wbić jajko, dodać mąkę pszenną, podsmażony boczek z cebulą, około 1/2 łyżeczki soli i pieprzu. Dokładnie wyrobić na jednolitą masę.
  6. Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju rzepakowego i łyżką nakładać porcję masy formując nieduże placki. Placki smażyć około 2 minut z każdej strony na złoty kolor. Usmażone placki przełożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym w celu odsączenia z nadmiaru tłuszczu.
  7. Polecam wypróbować przepis na kotlety ziemniaczane z młodą kapustą.
Placki ziemniaczane z młodą kapustą
Placki ziemniaczane z młodą kapustą
Placki ziemniaczane z młodą kapustą
Opublikowany wObiad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *