Na imprezach czy spotkaniach ze znajomymi najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju przekąski. Moja dzisiejsza propozycja to pizzowe świderki, które są niezwykle prostym pomysłem, więc z ich przygotowaniem nikt nie powinien mieć problemu. Pizzowe świderki to przekąska, którą można trochę modyfikować. Na przykład jeśli nie macie wystarczająco dużo czasu na zrobienie ciasta to możecie użyć ciasta francuskiego. Ja jako farszu użyłam między innymi plasterków salami, ale możecie je zastąpić inną, ulubioną wędliną. Takie pizzowe świderki najlepiej smakują maczane w ulubionym sosie, na przykład czosnkowym lub tysiąca wysp. Moim zdaniem pizzowe świderki to przekąska, która smakuje na ciepło, jak i na zimno, więc tak naprawdę można je jeść w ciągu całej imprezy.
Składniki na Pizzowe świderki:
Ciasto:
- 400 g mąki pszennej
- 7 g suchych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 300 ml letniej wody
Farsz:
- 80 g salami
- 150 g startego żółtego sera
- 4 łyżki ketchupu
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
- 1 łyżeczka oregano
- sól, pieprz
Przygotowanie Pizzowych świderków:
- Mąkę pszenną przesiać do miski. Dodać sól i cukier. Suche drożdże rozpuścić w letniej wodzie i wlać do miski z mąką. Ręką wyrobić jednolite, gładkie ciasto. Gdyby ciasto było zbyt rzadkie to można podsypać niewielką ilością mąki pszennej. Miskę przykryć ścierką bawełnianą i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę do wyrośnięcia.
- Jak ciasto podwoi swoją objętość, wyjąć je z miski na blat podsypany mąką pszenną. Rozwałkować cienko na kształt prostokąta. Rozwałkowane ciasto przeciąć na pół według krótszego boku.
- Jedną połowę ciasta posmarować ketchupem i posypać przyprawami. Następnie na całości ułożyć plastry salami i posypać startym żółtym serem. Tak przygotowane ciasto przykryć drugą częścią ciasta bez dodatków i lekko docisnąć. Całość pokroić na paski o szerokości 3 cm. Każdy pasek zwinąć dwukrotnie wokół własnej osi tworząc świderki i ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Pizzowe świderki wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 st.C. i piec około 12 minut.
- Polecam wypróbować przepis na paluchy serowe.
Pingback:Marokańskie chlebki z patelni - Danka Pichci