Menu Zamknij

Pierogi z pieczarkami i boczkiem

Pierogi to jedno z najbardziej znanych dań kuchni polskiej. Oczywiście najpopularniejsze to pierogi ruskie lub wigilijne, to znaczy z farszem z kiszonej kapusty i suszonych grzybów. Danie to możemy przygotować też z innym nadzieniem, na przykład ze szpinakiem i pieczarkami, natomiast w okresie letnim bardzo często robię pierogi ze świeżymi owocami, np. jagodami lub truskawkami. Tym razem zrobiłam pierogi z pieczarkami i boczkiem. Do farszu najlepszy jest surowy boczek wędzony, chociaż może też być on parzony i wędzony, jednak w tym drugim przypadku farsz będzie mniej wyrazisty w smaku. Pierogi z pieczarkami i boczkiem najlepiej smakują z okrasą, to znaczy z podsmażonym boczkiem i cebulką.

Pierogi z pieczarkami i boczkiem

Składniki na Pierogi z pieczarkami i boczkiem:

Ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka gorącej wody
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 1/2 łyżeczki soli

Farsz:

  • 400 g pieczarek
  • 150 g boczku wędzonego
  • 1 biała cebula
  • 2 ząbki czosnku

Dodatkowo:

  • około 80 g wędzonego boczku
  • 1 cebula
Pierogi z pieczarkami i boczkiem

Przygotowanie Pierogów z pieczarkami i boczkiem:

  1. Przygotowanie farszu. Pieczarki oczyścić, pokroić w drobną kostkę. Boczek pokroić w kostkę. Cebulę obrać, pokroić w kostkę.
  2. Suchą patelnię wstawić na gaz, podgrzać i przełożyć pokrojony boczek. Podsmażyć do wytopienia tłuszczu. Następnie na patelnię przełożyć pokrojoną cebulę. Chwilę podsmażyć. Gdyby boczek był chudy i wytopiło się za mało tłuszczu to dodać 2 łyżki oleju rzepakowego. Na patelnię przełożyć pokrojone pieczarki. Dodać obrany, przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawić solą i pieprzem. Smażyć do odparowania wody. Farsz powinien być gęsty i zwarty. Zdjąć z ognia i odstawić do przestudzenia.
  3. Przygotowanie ciasta na pierogi. Mąkę pszenną przesiać na stolnicę. Dodać sól, olej rzepakowy. Zrobić dołek i powoli wlewać gorącą wodę. Ręką zagniatać ciasto. Wyrabiać, aż ciasto będzie odchodzić od dłoni. Uformować kulkę i odstawić na 15-20 minut. Ciasto podzielić na dwie części. Każdą z nich rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką. Następnie wycinać szklanką krążki. Na środku każdego krążka łyżeczką nakładać porcję farszu i sklejać pierogi.
  4. W większym garnku zagotować wodę z dodatkiem łyżeczki soli. Do gotującej się wody wrzucać ulepione pierogi. Gotować pierogi przez 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch. Pierogi wyjąć łyżką cedzakową lub przelać na sitko. Po odsączeniu przełożyć na talerz.
  5. Przygotowanie okrasy. Boczek pokroić w kostkę. Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Boczek przełożyć na rozgrzaną patelnię i smażyć do wytopienia tłuszczu. Następnie dodać pokrojoną cebulę. Smażyć do momentu zrumienienia boczku i cebuli. Tak przygotowaną okrasą polać ugotowane pierogi.
  6. Polecam wypróbować przepis na pierogi ze szpinakiem i pieczarkami.
Pierogi z pieczarkami i boczkiem
Pierogi z pieczarkami i boczkiem
Opublikowany wObiad

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *