Menu Zamknij

Pączki z ziemniakami

Pączki z ziemniakami – może to wydawać się dziwne, ale nie różnią się one w smaku od tradycyjnych pączków drożdżowych. Nie chodzi tutaj o nadzienie ziemniaczane, lecz o dodatek ugotowanych ziemniaków do ciasta. Smak tych warzyw jest tu w ogóle niewyczuwalny, a ich dodatek sprawia, że pączki dłużej zachowują świeżość. Pączki z ziemniakami robi się w ten sam sposób i z tych samych składników (+ ugotowane ziemniaki), jak te tradycyjne. Robiąc ciasto na te słodkie wypieki, należy zwrócić uwagę na to, aby ziemniaki były dokładnie poduszone. Dlatego najlepiej robić to, jak są one jeszcze ciepłe. Natomiast jeżeli używamy ziemniaków, które zostały nam z poprzedniego dnia od obiadu to najlepiej przepuścić je przez maszynkę do mięsa. Pączki z ziemniakami możemy nadziewać przed smażeniem, wówczas na każdy wykrojony krążek należy nałożyć łyżeczkę powideł i skleić pączka i uformować kulkę. Następnie miejscem sklejenia ułożyć na stolnicy wysypanej mąką pszenną. Natomiast jeżeli pączki z ziemniakami nadziewamy już usmażone to najlepiej robić to, jak są one jeszcze ciepłe.

Pączki z ziemniakami

Składniki na Pączki z ziemniakami:

  • 500 g mąki pszennej
  • 200 g ugotowanych ziemniaków
  • 3 duże jajka
  • 60 g cukru
  • 1 opakowanie (16 g) cukru wanilinowego
  • 25 g świeżych drożdży
  • 80 g masła
  • 5 łyżek mleka
  • szczypta soli
  • 1 łyżka spirytusu lub czystej wódki
  • olej rzepakowy do smażenia
  • powidła lub budyń do nadziewania
Pączki z ziemniakami

Przygotowanie Pączków z ziemniakami:

  1. Obrane ziemniaki ugotować w lekko osolonej wodzie. Wodę odlać. Jeszcze ciepłe ziemniaki dokładnie podusić lub przecisnąć przez praskę.
  2. Mleko wlać do kubka. Kubek wstawić na gaz, lekko podgrzać.
  3. Do większej miski przesiać mąkę pszenną, dodać szczyptę soli. Zrobić niewielki dołek, w który pokruszyć drożdże. Dodać łyżkę cukru. Wlać ciepłe mleko (nie gorące) i przykryć mąką, ale nie mieszać całości. Miskę przykryć ścierką bawełnianą i odstawić na 15 minut, aż drożdże zaczną „pracować”.
  4. Masło przełożyć do kubka. Wstawić na gaz i podgrzewać do całkowitego roztopienia tłuszczu. Kubek zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
  5. Do miski z mąką dodać cukier, cukier wanilinowy, poduszone ziemniaki, łyżkę spirytusu i wbić jajka. Całość wyrobić na gładkie ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać przestudzone masło. Z ciasta uformować kulę, oprószyć mąką, miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
  6. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę uproszczoną mąką pszenną, rozwałkować na grubość około 1,5 cm. Następnie przy pomocy szklanki wykrawać kółka, które ponownie odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut. Ciasto może być lekko klejące, ale nie należy podsypywać zbyt dużo mąki, ponieważ pączki po usmażeniu będą twarde.
  7. Do głębszego rondla wlać około 1 litra lub więcej oleju rzepakowego. Garnek wstawić na gaz i olej podgrzać do temperatury 170 st.C. Następnie smażyć wyrośnięte pączki na złoty kolor z każdej strony po 2-3 minuty. Usmażone pączki z ziemniakami przełożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym w celu odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Lekko przestudzone pączki nadziewać przy pomocy szprycy ulubioną marmoladą lub budyniem (może być też ajerkoniak, jeżeli nie będą ich jadły dzieci). Następnie gotowe pączki polukrować lub posypać cukrem pudrem przed podaniem.
  8. Polecam wypróbować przepis na gniazdka.
Pączki z ziemniakami
Opublikowany wCiasta i desery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *