Ogórki często goszczą na naszych stołach. Zajadamy je na surowo jako dodatek do sałatek lub kanapek, ale też często robimy z ich udziałem różne przetwory na zimę. Tym razem przygotowałam do słoików ogórki po ukraińsku. Jest to rodzaj sałatki, chociaż ilość składników jest ograniczona do minimum, bo są to tylko ogórki, czosnek, zielony koperek oraz przyprawy. Przygotowanie takiej sałatki nie zajmie nam wiele czasu, wystarczy tylko pokroić wszystkie składniki, dodać cukier, sól, ocet. Całość wymieszać i odstawić na kilka godzin, aby ogórki puściły soki. Po tym czasie możemy sałatkę spróbować i ewentualnie doprawić. Ja robiąc ogórki po ukraińsku nie obierałam ich ze skórki, ale czynność tę można wykonać, ponieważ skórka może okazać się gorzka. Z podanej ilości składników uzyskałam 4 słoiki o pojemności 500 ml. Ogórki po ukraińsku, jak nie trudno się domyślić, charakteryzują się czosnkowym posmakiem, a poza tym są delikatne w smaku. Tak przygotowane ogórki po ukraińsku sprawdzą się jako dodatek do drugiego dania obiadowego lub urozmaicą nasze kanapki.
Składniki na Ogórki po ukraińsku:
- 2 kg średniej wielkości ogórków gruntowych
- 1 pęczek zielonego koperku
- 1 średniej wielkości główka czosnku
- 2 płaskie łyżki soli
- 2 łyżki cukru
- 3 łyżki octu
- do każdego słoika po 4 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy
Przygotowanie Ogórków po ukraińsku:
- Ogórki umyć, odciąć końcówki, pokroić w cienkie plasterki, przełożyć do miski. Czosnek obrać, pokroić w cienkie paski lub przecisnąć przez praskę, dodać do ogórków. Koperek umyć, drobno posiekać, dodać do ogórków.
- Do miski z ogórkami dodać sól, cukier, ocet. Dokładnie wymieszać. Przykryć, wstawić w chłodne miejsce na 2-3 godziny.
- Do umytych, osuszonych słoików włożyć po 4 ziarna ziela angielskiego i 1 liściu laurowym. Następnie powkładać ogórki wraz z powstałą zalewą.
- Słoiki zakręcić. Na spód większego garnka wyłożyć ścierkę bawełnianą, następnie poukładać zakręcone słoiki. Wlać wody do 3/4 wysokości słoika, garnek przykryć, wstawić na gaz, zagotować. Następnie zmniejszyć gaz i pasteryzować słoiki około 10 minut. Po tym czasie skręcić gaz. Lekko przestudzone słoiki przełożyć do góry dnem na bawełnianą ścierkę. Pozostawić do całkowitego wystudzenia.
- Polecam wypróbować przepis na ogórki po zbójnicku.
Bardzo mało zalewy. Może po pół słoika. W smaku dobre, ale nie wiem co mi wyjdzie. Przerażona jestem, bo szkoda czasu i roboty ????????
Można dolać przegotowanej wody, jednak jeśli ogórki były świeże to powinny puścić wystarczająco dużo soku, że zalewy starczy (dodatkowo należy je ciasno upychać w słoikach).