Menu Zamknij

Ogórki kiszone w butelce

Z ogórków przygotowuję na zimę różnego rodzaju przetwory, ale nigdy nie może zabraknąć w mojej spiżarni ogórków kiszonych. Jakiś czas temu kuzynka podsunęła mi sposób, w jaki ona kisi ogórki. Początkowo nie byłam przekonana, ale jak spróbowałam to okazało się, że jest on rewelacyjny. Polecam wypróbować go również Wam. 🙂

Składniki:

  • około 3 kg ogórków gruntowych różnej wielkości, ale nie większych niż średnica szyjki od butelki
  • 1 nieduża główka czosnku
  • kilka gałązek kopru z baldachimem (kwiatostanem)
  • 3 liście chrzanu
  • korzeń chrzanu (około 10- 15 cm)
  • 1 butelka plastikowa o pojemności 5 l
Zalewa:
  • na 1 l wody 1 i 1/2 łyżki soli 


Przygotowanie:
1. Ogórki umyć. Na dno butelki włożyć 1 gałązkę kopru, 1 liść chrzanu, kawałek korzenia chrzanu i pokrojone 2 ząbki czosnku. Następnie do butelki wkładać ogórki. W trakcie wrzucania ogórków dodać pozostałe liście chrzanu, pokrojone ząbki czosnku, korzeń chrzanu oraz koper. Jedną gałązkę kopru pozostawić na wierzch. Potrząsać butelką, aby weszło jak najwięcej ogórków.
2. Butelkę zalać zalewą według podanych proporcji. Następnie zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce, a gdy ogórki zmienią kolor przełożyć do spiżarni.

Opublikowany wPrzetwory

7 Komentarzy

  1. Anonimowy

    Robienie sobie kuku na własne życzenie. Takie butelki się do takich rzeczy nie nadają. Krótkoterminowo przetrzymać wodę – okej. Ale ponowny użytek, to robienie sobie krzywdy.

  2. abydoemerytury

    Myślę, że nie tyle lenistwo, co (pozorna) oszczędność :/ Słoiki wecka trudno znaleźć, a inne nadające się do kiszenia ogórków są dość drogie. Jednak też uważam, że kiszenie w plastiku to niezbyt dobry pomysł 🙁
    PS. żeby nie było bloga tego lubię i regularnie podglądam przepisy 🙂

  3. petros64

    Myśle,że warto chociaż raz spróbować zanim podejmie się krytyki. Mój kolega od kilku lat robi właśnie w takich baniakach i wykorzystuje przy tym część wody z nich. I za każdym razem ogórki kiszą się rewelacyjnie i bardzo dobrze sie przechowują. Otiwranie baniaka wiąże się z odcięciem górnej jego części i przełożeniem ogórków do słoików. Za każdym razem potrzeba raptem 4-5 słoików, więc nie jest to zbyt kłopotliwe.

  4. abydoemerytury

    tylko tu nie chodzi "kłopotliwość", a o to, że plastikowe butelki na wodę nie są przystosowane: po pierwsze do przechowywania słonej wody, a po drugie powstałej kiszonki. Proces fermentacji jest dość burzliwy i istnieje duże prawdopodobieństwo, że butelka pet zacznie wydzielać np. szkodliwy bisfenol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *