Menu Zamknij

Mizeria na zimę

Mizeria do słoików na zimę to kolejny przepis na moim blogu z wykorzystaniem ogórków. Kiedyś moja teściowa poszatkowane ogórki na mizerię (bez przypraw) wkładała w woreczki foliowe i mroziła. Parę razy też tak robiłam, ale nie jest to jednak to samo co mizeria ze świeżych ogórków. Dlatego postanowiłam poszukać innego sposobu na zrobienie mizerii na zimę. Przeglądając internet wpadł mi w oko przepis na mizerię na zimę do słoików. Długo się nie zastanawiając zdecydowałam się go wykorzystać. Trochę go zmodyfikowałam, ponieważ do mizerii na zimę dodałam pokrojoną w kostkę cebulę. Taką mizerię po wyjęciu ze słoika możemy jeszcze doprawić pieprzem i dodać śmietanę słodką lub kwaśną. W zależności jak kto lubi. 😉

Mizeria na zimę

Inspiracja: Kulinarne przeboje.

Składniki na Mizerię na zimę:

  • około 3 kg większych ogórków gruntowych
  • 1 nieduża biała cebula
  • 2 garście posiekanego zielonego koperku (1 pęczek)
  • 2 płaskie łyżki soli kamiennej
  • 2 łyżki cukru
  • 4-5 łyżek octu (w zależności jak, kto lubi)
Mizeria na zimę

Przygotowanie Mizerii na zimę:

  1. Jeżeli ogórki są świeże to dokładnie je umyć (natomiast jeżeli ogórki są nieco zwiędnięte to uprzednio zalać je zimną wodą i odstawić na około 30 minut, aby nabrały jędrności). Następnie umyte i osuszone ogórki obrać, pokroić w cienkie plasterki jak na mizerię (można też zetrzeć na tarce).
  2. Tak przygotowane ogórki umieścić w większej misce, dodać sól, cukier i ocet. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę, przełożyć do miski z ogórkami. Całość dokładnie wymieszać i odstawić na około 40-50 minut, aby ogórki puściły sok. Następnie dodać posiekany koperek i ponownie wymieszać.
  3. Tak przygotowaną mizerię przełożyć do umytych i osuszonych słoików. Zalać pozostałą zalewą. Zakręcić.
  4. Do większego garnka na dno włożyć ścierkę, poukładać zakręcone słoiki tak, aby nie dotykały się ściankami. Wlać wodę, aby sięgała 3/4 wysokości słoika. Garnek przykryć i wstawić na gaz, doprowadzić do wrzenia (gotować na niezbyt dużym ogniu, aby słoiki nie podskakiwały) i od momentu zagotowania wody pasteryzować 5-7 minut.
  5. Po tym czasie garnek zdjąć z ognia, słoiki wyjąć i przewrócić do góry dnem. Pozostawić do ostudzenia.
Mizeria na zimę
Mizeria na zimę
Opublikowany wPrzetwory

24 Komentarze

    • Danka Pichci

      po pasteryzacji już nic nie zrobimy, ogórki tak mogą zostać, natomiast następnym razem jeżeli ogórki puszczą mało wody to można dolać trochę zwykłej wody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *