Menu Zamknij

Kutia

Kutia to jedna z tradycyjnych potraw wigilijnych. Znana jest ona głównie we wschodnich rejonach Polski. Kutia jest przygotowywana z łuskanych ziaren pszenicy, które gotujemy i dodajemy do nich mielony mak. Ponadto najważniejszymi składnikami kutii są bakalie i różnego rodzaju suszone owoce oraz orzechy włoskie lub laskowe. Jeżeli dodajemy orzechy laskowe to uprzednio musimy je uprażyć na suchej patelni i za pomocą lnianej ściereczki usunąć z nich skórki. Natomiast do kutii raczej nie dodaje się cukru, tylko miód. Jeśli kutii nie będą jadły dzieci to możemy również rodzynki namoczyć w rumie. Ja bardzo lubię ten deser i gości w mojej rodzinie od bardzo dawna, ponieważ moja Babcia pochodziła właśnie z tzw. Kresów. Poniżej znajdziecie sprawdzony przepis na kutię właśnie według mojej babci. Polecam wypróbować!

Kutia

Składniki na Kutię:

  • 1 szklanka pszenicy łuskanej
  • 1 szklanka maku niebieskiego
  • 3 łyżki miodu płynnego (w zależności od upodobań)
  • 1/2 szklanki rodzynek
  • 100 g suszonych owoców: morele, żurawina, figi, daktyle, śliwki
  • 50 g łuskanych orzechów włoskich
  • kandyzowana skórka pomarańczy
Kutia

Przygotowanie Kutii:

  1. Pszenicę wypłukać wodą, przełożyć do garnka, zalać wodą około 2 cm ponad ziarna. Odstawić na całą noc do napęcznienia. Następnego dnia zlać wodę, wlać świeżej (taką samą ilość jak poprzednio), garnek przykryć i wstawić na gaz. Gotować na wolnym ogniu do miękkości (około godziny). W międzyczasie kilka razy pomieszać, aby pszenica się nie przypaliła. Pszenica powinna być miękka, ale nie rozgotowana. Następnie odlać wodę i ziarna odstawić do przestudzenia. Przestudzoną pszenicę przełożyć do miseczki.
  2. Mak przepłukać na sitku, przełożyć do garnka. Zalać gorącą wodą lub mlekiem. Garnek wstawić na gaz i gotować na wolnym ogniu około 5 minut (w międzyczasie kilka razy pomieszać). Garnek zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia. Przestudzony mak odsączyć na sitku. Następnie mak 2-3 razy zmielić w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem. Mak dodać do miseczki z pszenicą.
  3. Suszone owoce pokroić w paski, przełożyć do miseczki z pszenicą. Dodać rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczy i miód (jeżeli mamy miód skrystalizowany to należy go rozpuścić w niewielkiej ilości letniej wody). Wszystko razem wymieszać do połączenia składników. Przykryć i wstawić na godzinę do lodówki.
  4. Schłodzoną kutię można podawać z cząstkami pomarańczy lub mandarynek.
Kutia
Opublikowany wCiasta i desery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *