Menu Zamknij

Gołąbki bez zawijania

Gołąbki bez zawijania to alternatywa dla tradycyjnych gołąbków, czyli takich z mięsa mielonego i ryżu zawijanych w liście kapusty. Moi domownicy je uwielbiają, jednak ich przygotowanie jest pracochłonne. Dlatego postanowiłam przepis na klasyczne gołąbki zmodyfikować i zrobiłam gołąbki bez zawijania. Takie gołąbki bez zawijania robi się z tych samych składników, co tradycyjne, czyli mielonego mięsa, ryżu i kapusty. Jest jednak pewna różnica, ponieważ w tym przypadku kapustę drobno szatkujemy i dodajemy do mięsa mielonego, dosypujemy suchy ryż, doprawiamy i wszystko razem mieszamy. Gołąbki bez zawijania to podłużne kotleciki zalane sosem pomidorowym i zapiekane w piekarniku. Naczynie z gołąbkami bez zawijania można też przykryć, wstawić na gaz i dusić na wolnym ogniu przez około 40-50 minut. W obu tych przypadkach będą one smakować wyśmienicie i doskonale sprawdzą się jako danie obiadowe dla całej rodziny. Ja z poniższego przepisu uzyskałam 12 kotlecików.

Gołąbki bez zawijania

Składniki na Gołąbki bez zawijania:

  • 1/2 kg mielonego mięsa wieprzowego
  • 1/2 kg białej kapusty
  • 1 jajko
  • 1 woreczek (100 g) białego ryżu
  • 1 biała cebula
  • sól, pieprz, słodka papryka w proszku
  • mąka pszenna do obtoczenia
  • olej rzepakowy do smażenia

Sos pomidorowy:

  • 500 ml passaty pomidorowej
  • 500 ml bulionu drobiowego lub warzywnego, ewentualnie wody
  • 3 łyżki śmietanki 30% lub 18%
  • 1 łyżeczka cukru
  • sól, pieprz
  • słodka papryka w proszku
  • ostra papryka w proszku
  • 1 łyżka majeranku
Gołąbki bez zawijania

Przygotowanie Gołąbków bez zawijania:

  1. Kapustę obrać z wierzchnich liści, drobno poszatkować lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przełożyć do garnka, zalać gorącą wodą. Garnek wstawić na gaz i zagotować. Zdjąć garnek z ognia. Kapustę odcedzić na sitku. Pozostawić do ostudzenia.
  2. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oleju, dodać pokrojoną cebulę i podsmażyć do lekkiego zrumienienia. Zdjąć z ognia i pozostawić do przestudzenia.
  3. Mięso mielone przełożyć do miski, dodać przestudzoną kapustę i cebulę. Wbić jajko i wsypać suchy ryż. Doprawić solą, pieprzem, słodką papryką i dokładnie wyrobić na jednolitą masę. Gdyby masa była zbyt rzadka to można dodać 2 łyżki bułki tartej. Następnie dłońmi uformować podłużne kotlety i ułożyć na talerzu wysypanym mąką pszenną.
  4. Na patelni rozgrzać olej rzepakowy (około 4-5 łyżek). Przełożyć obtoczone w mące gołąbki i obsmażyć z każdej strony na złoty kolor. Następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego.
  5. Do garnka wlać bulion i passatę pomidorową. Garnek wstawić na gaz i doprowadzić do wrzenia. Sos pomidorowy doprawić cukrem, solą pieprzem, ostrą papryką w proszku. Dodać śmietankę, wymieszać i zagotować. Na koniec gotowania dodać roztarty w dłoniach majeranek. Ciepłym sosem zalać gołąbki w naczyniu żaroodpornym.
  6. Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st.C. i zapiekać około 50 minut. Piec bez przykrycia.
  7. Gotowe gołąbki można podawać z ziemniakami lub pieczywem.
  8. Polecam wypróbować przepis na gołąbkową patelnię.
Gołąbki bez zawijania
Gołąbki bez zawijania
Opublikowany wObiad

14 Komentarzy

  1. Harcerz

    Dobre ale sprobuj zamiast ryzu dac kaszy manny i tak zrobione lekko podsmazyc na patelni jak kotlety mielone nastepnie ulozyc w garnku jak golabki zawijane i zalac sosem z wywaru rosolowego zaprawionego przecierem pomidorowym zatrzepanym smietana. To wszystko dusic na wolnym ogniu az golabki dobrze nasiakna. I to wszystko.

  2. maria

    Ja robię bez ryżu i bez śmietanki. Zalewam wywarem rosołowym z przecierem pomidorowym. Jak są obtoczone w mące to sos sam zgęstnieje. Sa super.

  3. Marek

    Zróbcie z mięsa mieszanego wieprzowina , kurczak, udziec indyczy.I trochę podgotujcie kapustę którą dodajecie do gołąbków jeszcze podbija smak . Można jaszcze wyłożyć obgotowanymi liśćmi kapusty naczynie w , którym dusicie gołębie.

  4. Aga

    Super sprawa. Ostatnie moje odkrycie to posolenie i odciśnięcie kapusty, a sok dodaje do sosu. Dzięki temu gołąbki się nie rozpadają, a wartości kapusty są nadal w potrawie. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *