Menu Zamknij

Cukinia po gruzińsku

Cukinia to warzywo uniwersalne. Można je wykorzystać na wiele sposobów: do zrobienia codziennego obiadu, surówek czy przetworów na zimę. Od kiedy mam cukinię z własnego ogrodu to sięgam po nią bardzo często. Pomimo, że mam swoje ulubione i sprawdzone przepisy na przetwory z cukinii to co roku staram się zrobić coś nowego. I tak w poszukiwaniu nowego przepisu wpadła mi w oko cukinia po gruzińsku. Cukinia po gruzińsku to rodzaj sałatki do słoików. Plusem takiej sałatki z cukinii do słoików jest to, że na jej przygotowanie nie poświęcimy zbyt dużo czasu, ponieważ składników do pokrojenia jest bardzo mało, bo to tylko cukinia, czosnek i zioła. Cukinia po gruzińsku jest łagodna w smaku, sprawdzi się jako dodatek do obiadów lub kanapek. Warzywo to jest samo w sobie delikatne smaku, dlatego czosnek nada sałatce trochę ostrości, a natka pietruszki i bazylia ziołowego aromatu. Cukinia po gruzińsku jest u mnie w formie plasterków i półplasterków, ale można ją też kroić w słupki. Jeżeli trafi wam się warzywo, które ma już wykształcone gniazda nasienne to w takim przypadku należy je usunąć, a cukinię pokroić w słupki.

Cukinia po gruzińsku

Składniki na Cukinię po gruzińsku:

  • 2 kg młodej cukinii
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • garść liści bazylii
  • 2 łyżki soli
  • 1 nieduża główka czosnku

Zalewa:

  • 3/4 szklanki octu
  • 1/2 szklanki oleju słonecznikowego
  • 1/2 szklanki cukru
Cukinia po gruzińsku

Przygotowanie Cukinii po gruzińsku:

  1. Cukinie umyć, odkroić końcówki (nie obierać), pokroić na niegrube plastry lub półplasterki. Przełożyć do miski.
  2. Natkę pietruszki opłukać, drobno posiekać, przełożyć do miski z cukinią.
  3. Liście bazylii opłukać, drobno posiekać i przełożyć do cukinii.
  4. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę do miski z cukinią.
  5. Do cukinii dodać 2 płaskie łyżki soli, całość wymieszać i odstawić na 2 godziny.
  6. Ocet i olej słonecznikowy wlać do garnka, wstawić na gaz, doprowadzić do wrzenia. Dodać cukier. Gotować na wolnym ogniu i mieszać do rozpuszczenia cukru. Gorącą zalewę wlać do miski z cukinią. Wymieszać. Miskę przykryć i pozostawić na całą noc.
  7. Cukinię przełożyć do umytych i osuszonych słoików i zalać zalewą, która pozostanie w misce. Słoiki zakręcić. Dno większego garnka wyłożyć ścierką bawełnianą, poukładać zakręcone słoiki, wlać wody do 3/4 wysokości słoika. Garnek przykryć, wstawić na gaz, zagotować i pasteryzować na wolnym ogniu przez około 15-20 minut. Po tym czasie garnek zdjąć z ognia, słoiki lekko przestudzić, a następnie wyjąć i poukładać dnem do góry na suchej ścierce bawełnianej. Pozostawić do całkowitego ostudzenia.
  8. Z powyższej ilości składników uzyskałam 5 słoików o pojemności 500 ml.
  9. Polecam wypróbować przepis na sałatkę z cukinii i natki pietruszki do słoików.
Cukinia po gruzińsku
Opublikowany wPrzetwory

2 Komentarze

  1. Pingback:Ogórki po szwedzku - Danka Pichci

  2. Pingback:Cukinia w przyprawie gyros - Danka Pichci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *