Jakiś czas temu przez przypadek kupiłam w markecie makaron cannelloni. Nie wiedziałam za bardzo jak go wykorzystać, a nie chciałam, żeby się zmarnował. Córka podsunęła mi pomysł, żebym zrobiła jakiś farsz ze szpinakiem, bo ostatnio go polubiłyśmy. Trochę poszperałam w gazetach, dodałam coś od siebie i przygotowałam cannelloni z wyżej wspominamy szpinakiem dodając do niego pieczarki i kurczaka. Bardzo nam zasmakowało i myślę, że jeszcze kiedyś wykorzystam ten przepis! 🙂
- 300 g filetu z kurczaka
- 250 g szpinaku
- 200 g pieczarek
- 3 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 15 rurek cannelloni
- sól, pieprz do smaku
- 100 g żółtego startego sera
- 3 łyżki masła
- 100 g serka topionego
Sos beszamelowy:
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- sól, pieprz
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
Przygotowanie:
1. Mięso umyć, osuszyć, pokroić w drobną kostkę. Oprószyć solą i pieprzem.
2. Na patelni rozgrzać łyżkę masła i dodać posiekany szpinak. Chwilę poddusić, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawić solą i pieprzem, chwilę smażyć, aż szpinak zmniejszy swoją objętość.
3. Na drugiej patelni rozgrzać łyżkę masła i podsmażyć kawałki kurczaka. Zrumienione mięso przełożyć do szpinaku.
4. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Pieczarki oczyścić, pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać kolejną łyżkę masła i zeszklić na nim cebulę. Następnie dodać pieczarki i dusić do odparowania wody. Doprawić solą i pieprzem. Przełożyć do szpinaku.
5. Do farszu dodać pokruszony serek topiony i dusić do powstania gęstego farszu. Doprawić solą i pieprzem. Odstawić do przestygnięcia.
6. W rondelku roztopić 2 łyżki masła. Dodać mąkę. Zrobić jasną zasmażkę. Następnie powoli wlewać mleko ciągle mieszając, aby nie powstały grudki. Gotować, aż powstanie gęsty sos. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
7. Dno naczynia żaroodpornego wysmarować częścią sosu beszamelowego.
8. Porcjami nakładać farsz szpinakowy do rękawa cukierniczego i napełniać nim rurki makaronowe. Gotowe rurki ułożyć w naczyniu żaroodpornym i polać resztą sosu. Całość posypać startym żółtym serem. Naczynie przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 st.C. i piec przez 20 minut. Następnie zdjąć przykrycie i zapiekać jeszcze 15 minut.